Psáno z fleku

A na všech rozích byla červená

Rozhlédl se po ordinaci a trochu nesměle řekl: „Nevím, jestli jsem tu správně. Ale poslal mě za váma obvoďák.“

„Samozřejmě, že jste tu správně!“ usmál se psychiatr Ječný a nabídl mu židli.

Posadil se. „Jestli jsem to dobře pochopil, tak vy jste doktor přes hlavu.“

„Dalo by se to tak říct,“ znovu se usmál Ječný.

„No jo, ale já jsem obvoďákovi jasně řekl, že mám ten čip voperovanej v rameni,“ řekl pacient s náznakem určité nespokojenosti.

„Nebojte se, to vyřešíme,“ odpověděl Ječný. Vzal do ruky pero, aby si mohl dělat poznámky. „Zmínil jste, že máte v rameni čip?“

„Přesně tak,“ řekl. A zdálo se, že z něj konečně trochu opadly nejistota i nedůvěra. Vylíčil lékaři, že jde o čip, který způsobuje, že mu na všech křižovatkách na semaforech svítí červená. „Ať jedu autem, nebo jdu pěšky, vždycky je to stejný! Svítí zelená, ale jakmile se přiblížím, tak buch!, a je tam červená.“

Ječný pokýval hlavou. Evidentně se jednalo o celkem běžný případ bludu, který přerostl v paranoidní psychotický stav. Ze zkušenosti věděl, že by to nemělo být nic zas tak vážného.

„A jak jste přišel na to, že to způsobuje … ten čip?“ zeptal se opatrně.

„Tak protože čím jiným by to asi bylo, že jo?“

„Hm,“ řekl Ječný a zamyslel se. Rozhodně neměl v úmyslu pacientovi rozmlouvat, že žádný čip nemá a že podobný pocit ze semaforů má většina lidí. Včetně něj! Ječný věděl, že na nějaké racionální argumenty tito lidé neslyší, ba naopak. Ale na druhou stranu si byl jistý, že by muže měl dát během několika sezení jakž takž do pořádku.

„No a pak mám samozřejmě ještě to cétéčko,“ ozval se pacient.

„Cétéčko?“, nechápal Ječný.

„Nechal jsem si udělat takovej ten vobrázek celýho těla. Tomografie, nebo jak se tomu říká. Obvoďák mi to nechtěl napsat, ale mám ve špitále známýho,“ zamrkal spiklenecky. Sáhl do aktovky a podal lékaři papírové desky s dotyčnými snímky.

Ječný je překvapeně vzal do ruky a začal si je prohlížet. Bylo to sice mimo jeho odbornost, ale v rameni jasně viděl neobvyklý, asi centimetr velký čtvercový objekt.

„Neměl jste v minulosti zlomeninu? Nebo jinou operaci?“, zeptal se.

„Kdepak,“ řekl muž.

Bylo to opravdu podivné. Ječný si od muže snímky s dovolením půjčil do dalšího sezení. To bylo naplánované na konec týdne. Mezitím ukázal výsledky z CT svému známému chirurgovi. Jako anekdotu mu zároveň řekl, co si o té věci myslí jeho pacient.

Chirurga to pobavilo, ale neměl nejmenší tušení, co by objekt v rameni opravdu mohl být. „Rozhodně je umělého původu. Ale šroub nebo kostní náhrada to nejsou. Ta věc je v měkké tkáni,“ řekl.

Nabídl Ječnému, že pokud muž nebude nic namítat, tak mu předmět vyoperuje. Podle snímku byl umístěn těsně pod kůží, takže by to byl naprosto banální, ambulantní zákrok. Ne delší než deset minut.

Pacient nadšeně souhlasil. A tak hned příští pondělí muži objekt z ramene vyoperoval. Byl to malý plochý čtvereček, nejspíš vyrobený z plastu. Nebyl na něm žádný nápis ani jiná identifikace. Pohledem se nedalo  poznat, k čemu by mohl sloužit.

Zeptal se pacienta, zda si může předmět půjčit k dalšímu zkoumání. „Klidně si ho vemte! Já jsem šťastnej, že to je pryč a že budu mít pokoj!“, dostalo se mu odpovědi. Hned pak se pacient rozloučil a odešel.

Chirurg zvedl telefon a domluvil se s Ječným, že mu navečer přiveze vyoperovaný předmět ukázat. Psychiatr pozval také jejich společného přítele, hardwarového specialistu, který by mohl být moudřejší než oni.

V pět odpoledne dal chirurg pečlivě zabalený čtvereček do aktovky a sedl si za volant. Napadlo ho, že by byla legrace, kdyby mu teď na všech semaforech cestou k Ječnému svítila červená. Ale to se nestalo. Hned na první velké křižovatce na magistrále byla zelená. Lehce přišlápl plyn, aby ji stihl.

Policisté ještě týž večer vydali zprávu, že příčinou tragické srážky osobního a nákladního automobilu na magistrále byla chyba elektronického obvodu semaforů. A to i přesto, že všichni oslovení experti na světelné řízení dopravy naprosto rezolutně prohlásili, že taková porucha je zcela vyloučená.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít