Psáno z fleku

Jak se loupe banán

Jeho ruka vystřelila vzhůru a ozvalo se: „Paní učitelko, paní učitelko, tady Bláha je mimozemšťan!“ Paní učitelka se zeptala: „Karlíku, jak jsi na to přišel? Proč by měl být mimozemšťan?“

Karlík se postavil a řekl: „Prosím, protože loupe banán od bubáku. A táta říkal, že kdo to dělá od bubáku a ne od stopky, tak je mimozemšťan!“

Bláha, který seděl vedle něj, položil šlupku od banánu na školní lavici a tvářil se zahanbeně. Skoro to vypadalo, že se rozbrečí.

Paní učitelka se neubránila úsměvu: „Karlíku, on to tatínek nemyslel doslova, ale byla to… co? …“, zeptala se paní učitelka ostatních, a protože všichni mlčeli, tak pokračovala: „… byla to nadsázka.“

Vysvětlila Karlíkovi: „Nadsázka znamená, když se něco úmyslně přežene. Tvůj tatínek si samozřejmě nemyslí, že by banány od bubáku loupali skuteční mimozemšťané. Pouze tím chce vyjádřit, že je to velmi nezvyklé a výjimečné.“

Podívala se na oba chlapce: „Rozumíte tomu?“ A zatímco Bláha přikývl, tak Karlík udělal na paní učitelku zarputilý obličej a řekl: „Ba ne, táta opravdu myslel, že to dělají ufouni. A jasně mně řekl, abych si na ně dával pozor!“ Načež ho Bláha vzal přes šlupkou přes hlavu. Karlík si to nenechal líbit a vzápětí se oba rvali jako koně.

Protože Bláha skončil u lékařky s natrženým obočím, řešil se incident na úrovni vedení školy. Oba hoši z toho vyvázli s třídní důtkou, což bylo štěstí, protože mohli klidně dostat sníženou známku z chování. Bláhův otec se byl na důvody optat ve škole. Paní učitelku potěšilo, že se syna nezastával, ale naopak jí řekl, že podporuje ve škole i doma co největší přísnost.

A tak ho chtěla aspoň potěšit tím, že v tom byl jeho syn v podstatě nezaviněně a že se jen nechal vyprovokovat spolužákem. Pro zasmání mu popsala spor týkající se správného loupání banánu. Bláhu to však moc nepobavilo. Dokonce měla pocit, jakoby ho ta informace rozrušila. „Říkala jste, že někdo tvrdil, že je to poznávací znamení mimozemšťanů?“, zeptal se.

„Ano, představte si to,“ zasmála se paní učitelka.

„A kdo to říkal?“

„Karlík. Lépe řečeno jeho tatínek,“ řekla paní učitelka. A dodala: „On mi pak v kabinetě ještě tvrdil, že se mimozemšťané na Zem nenápadně stěhují a vyměňují se za pozemšťany. No řekněte, pane Bláho! Taková hloupost!“, usmála se.

Ale Bláha se neusmál. Asi je trochu suchar, napadlo paní učitelku. Povídali si pak ještě chvíli o synovi a jeho prospěchu, který je výborný. „Sympatický muž,“ zhodnotila Bláhu paní učitelka ve sborovně, když si povídala s kolegyněmi němčinářkou a tělocvikářkou. „Jen trochu podivín. A asi i paranoidní.“

K dalšímu incidentu nedošlo, a to hlavně proto, že Karlík brzy do školy přestal chodit. Údajně se i s rodiči přestěhoval někam daleko od Prahy, ale nikdo nevěděl kam.

Prvňáčci brzy dostali novou spolužačku. Jmenovala se Klárka a do Prahy se naopak nedávno přistěhovala. Spíš náhodou si paní učitelka jednou o hlavní přestávce všimla, že i Klárka loupe banán od bubáka. No to je náhoda, napadlo ji.

Ale víc o tom nepřemýšlela.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít