Psáno z fleku

Kolektivní terapie

Neměla jsem sem chodit, opakovala jsem si od první chvíle, kdy jsem se tam ocitla. Nemůžu za to, že mi ta kráva psychoanalytička tvrdila, že mi to pomůže. „Kolektivní terapie je nejlepším řešením!“ Cha, to určitě.

Bylo nás tam asi patnáct. Moc jsem se nerozhlížela. Připadala jsem si trapně. Dokázala jsem si je všechny představit. Jedna jako druhá podváděná, nedoceněná, opotřebovaná životem. A dlouhým, čím dál méně uspokojivým vztahem. Přesně jako já.

Nejradši bych tu bábu zabila, když vesele zatleskala a řekla: „Máme tu dnes novou účastnici. Prosím, řekněte nám něco o sobě!“

Postavila jsem se a mohla se hanbou propadnout. Rychle jsem řekla. „Jsem z Prahy. A někdy mám pocit, že je toho už na mě moc.“ V místnosti to zašumělo. Ale víte co? Cítila jsem z těch pohledů i polohlasných poznámek podporu. Nebylo to tak hrozné, jak jsem čekala. Napětí ze mě spadlo a já jim to všechno řekla.

Jak jsem ho milovala a byla pro něj ochotná udělat všechno. Jak mi lichotilo, když tvrdil, že díky mně ze sebe dostal to nejlepší. Jak mě nazýval svou můzou a já se dlouhé chvíle hřála na jeho hrudi. Jak jsem žila jen pro něj.

A jak se pak objevily všechny ty další. Nenáviděla jsem je, zvlášt ty firemní mrchy na jedno použití. Nemohl se jich nabažit, najednou mi připadal jako smyslů zbavený. A poslední kapkou byla ta aféra v cizině. Ještě se u toho nechal nafilmovat! Udělal mi ostudu před celým světem.

Když jsem skončila, v místnosti bylo ticho a pak se rozezněl hromový potlesk. Došlo mi, že některé zpočátku nevěděly, kdo jsem. A hlavně kdo je on! Doléhalo ke mně šeptání: „Ano, to je ona!“ „Kdo?“ „Oblíbená propisovací tužka Václava Klause!“ Pohledy mě teď doslova propichovaly. Ale nebylo to nepříjemné.

Rozhodla jsem se, že na příští setkání Anonymních týraných psacích potřeb přijdu zas.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít