Psáno z fleku

Vrazi číslo pět

Všechny ty události vypadaly jako nešťastné náhody. Ale ve skutečnosti to bylo minimálně sedm úspěšných a šestnáct neúspěšných pokusů o vraždu. A to jen za minulý měsíc, řekl kapitán Michal svému přímému nadřízenému, tedy šéfovi pražské kriminálky.

„A já si myslím, že vím, kdo je vrah,“ řekl.

„Kdo?“ zeptal se jeho šéf.

„Mobilní telefon,“ odpověděl Michal.

Šéf pražské kriminálky nic neřekl a jen lehce přimhouřil oči. Rozhovor s jedním z kdysi nejlepších pražských detektivů naplňoval jeho nejhorší očekávání. V posledních týdnech se k němu sbíhaly informace, že se kapitán začal chovat podivně až nepředvídatelně. Někteří si dokonce mysleli, že by za tím mohla být duševní porucha. A ač nerad, šéf pražské kriminálky se teď přikláněl na jejich stranu.

„Možná si myslíte, že jsem blázen,“ řekl kapitán Michal.

„No, tedy… to by bylo nepochybně příliš zjednodušující. Ale musíte sám uznat, že obvinit z vraždy… koho jste říkal? mobilní telefon? … je velmi nezvyklé.“

Kapitán Michal sáhl do aktovky a vytáhl spis v béžových služebních deskách. „Mám všech třiadvacet případů podrobně zdokumentovaných. Ale abych nezdržoval, ukážu vám jen jeden z nich.“

A jal se svému nadřízenému vysvětlovat, jak jeden ze zavražděných dostal textovou zprávu od svého kolegy z práce, aby pro něj okamžitě přijel na jakési odlehlé místo za Prahou. Dotyčný se pak i s autem zřítil ze skály, když z nejasných – na první pohled nepochopitelných! – důvodů sjel z dobře označené lesní cesty.

„Chápate? Použil navigaci v telefonu, a ta ho poslala na jistou smrt!“, řekl kapitán Michal.

Panebože, ten člověk je opravdu šílený, pomyslel si šéf pražské kriminálky.

„A podobně bychom krok po kroku mohli rozebrat všechny ty kauzy,“ poklepal kapitán Michal sebevědomě na svou naditou aktovku.

„Co ovšem chcete dělat? Pozatýkat všechny telefony?“, neubránil se šéf pražské kriminálky sarkasmu.

„Okamžitě je zakázat. Týká se to zatím pouze modelu iPhone 5,“ řekl kapitán Michal.

Jeho šéf mu odpověděl: „Člověče, neblázněte. Chápu, že vás celá ta věc znepokojuje, ale copak my můžeme zakázat iPhony? Celý svět by se nám vysmál!“

„Ty mrchy se zkrátky staly moc chytré. Věřte mi! Buď něco uděláme, nebo…“, kapitán Michal se odmlčel a rozhlédl se, jakoby měl obavu, že s nimi v místnosti je ještě někdo jiný, „… nebo nás ty digitální šmejdy všechny vyhladí,“ dodal tlumeným hlasem.

Začal šéfovi pražské kriminálky vysvětlovat, že tyto telefony sbírají o svých uživatelích data, která pak ve vhodný moment využijí k jejich likvidaci. „Může to být fingovaná sebevražda, dopravní nehoda nebo cokoliv jiného,“ řekl kapitán Michal.

Sáhl do kapsy a vytáhl starou velkou Nokii. Ukázal ji svému šéfovi. „Vidíte? Deset let starý telefon. Koupil jsem ho v bazaru. Doporučuji vám totéž!“ Spokojeně přístroj vrátil do kalhot. „Co se týče těch nových iPhonů, myslím, že jejich jednání naplňuje paragraf o zločinném spiknutí.“

To byla pro šéfa pražské kriminálky poslední kapka. Řekl kapitánu Michalovi: „Na tu věc se podívám, slibuji. A v nejbližší době si o tom promluvíme!“

„Pokud možno co nejdřív, šéfe,“ řekl mu kapitán Michal. Vrátil spis do aktovky a vydal se ke dveřím. Nemohl si pomoct, ale svému nadřízenému nevěřil. V duchu si řekl, že se asi obrátí na policejního prezidenta.

Jakmile se za kapitánem Michalem zavřely dveře, vytočil šéf pražské kriminálky číslo personálního oddělení. „Ano, volám kvůli tomu Michalovi. Dejte návrh na okamžitou suspenzaci. Ze zdravotních důvodů. A pošlete mi to k podpisu.“ Když zavěsil, velmi upřímně si povzdychl.

Ale dnes už nechtěl myslet na nepříjemnosti. Chystali se s manželkou do jedné z lepších pražských restaurací. Informace o ní našel na Googlu na svém mobilu, když se nudil na poradě na prezídiu. Restaurace měla ty nejlepší reference! Sídlí v posledním patře nejvyšší pražské budovy a je z ní prý úžasný výhled na město.

Šéf kriminálky se podíval na displej svého iPhonu 5, aby zjistil, kolik je hodin. Pokud nechtěl na večeři se ženou přijít pozdě, měl nejvyšší čas.

Druhý den publikovaly všechny zpravodajské servery informaci o nepochopitelné sebevraždě významného policejního důstojníka, který se po večeři s manželkou vrhl z okna výškové budovy.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít