Psáno z fleku

Vylosovaní zástupci lidu

Nikoho nepřekvapilo, že Nobelovu cenu míru v roce 2038 získal profesor Vaňous z Česka. Stařičký politolog byl nominován už několikrát v předešlých letech, ale poté, co byla losovací demokracie úspěšně zavedena i ve Spojených státech, se udělení ceny všeobecně považovalo za nutnou formalitu.

S myšlenkou losovací demokracie přišel Vaňous v Česku v druhém desetiletí jednadvacátého století. „V několika volbách za sebou vznikl dojem, že politika přitahuje opravdu to nejhorší, co ve společnosti existuje. A tak se hledal způsob, jak to eliminovat nebo aspoň zmírnit,“ řekl Vaňous před časem v bilančním rozhovoru pro televizi CNN.

No a ta základní myšlenka byla, že se přestane volit z lidí, kteří o politický post usilují, ale že se prostě bude losovat ze zájemců. „Byl jsem přesvědčený, že se podaří vytvořit minimálně stejně kvalitní parlament jako ve volbách. Ukázalo se, že byl nakonec mnohem kvalitnější. O politickou kariéru ztratili zájem psychopaté a gauneři.“

Prosazení losovací demokracie samozřejmě nebylo hladké. Zavedený politický systém by se nejspíš dobrovolně nezměnil. Vaňousovu myšlenku se podařilo realizovat díky státnímu převratu, který financoval jistý miliardář, původní profesí matematik. Ten se nechal krátce instalovat do funkce prezidenta, později však zcela zešílel a dnes žije v nejmenovaném psychiatrickém zařízení ve Švýcarsku.

Několik let žila Česká republika v izolaci od světa. Po převratu byla vyloučena z Evropské unie i NATO. Západní spojenci původně chtěli demokracii obnovit humanitárním bombardováním, avšak silný odpor Ruska je odradil. Z obav z nové studené války nechali malou středoevropskou zemi sobě napospas. První všeobecné losování, jak zněl oficiálně název události nahrazující volby, se odehrálo tři roky po převratu.

Svět to původně považoval za divadélko a extravaganci strůjců převratu, ale pozvaní nezávislí pozorovatelé s úžasem potvrdili, že losování proběhlo naprosto korektně a bez závad. Zájem působit čtyři roky v parlamentu projevilo asi padesát tisíc Čechů. Jako motivaci uváděli možnost ovlivňovat věci veřejné, byť asi pravým důvodem byl poměrně vysoký garantovaný poslanecký plat.

Počítač vylosoval ze zaslaných přihlášek 200 jmen nových poslankyň a poslanců. Navzdory velkému úsilí domácích a především zahraničních novinářů se nepodařilo odhalit žádný podvod ani manipulaci. Mezi poslanci nebyli žádní příbuzní ani jiní blízcí pučistů, kteří losování připravili a organizovali.

Vylosovaný parlament krátce po volbách jmenoval novou vládu a země pak fungovala zcela stejně jako ostatní demokratické státy. A když Česko najednou vykazovalo nejen stabilní vnitrostátní prostředí, ale i úspěchy v ekonomice, začal svět český experiment sledovat s velkou zvědavostí a zájmem.

Už po druhém všeobecném losování, po kterém se parlament zcela obměnil, se tato alternativní metoda začala používat i jinde. Jako první si ji v několika kantonech v referendu vyžádali Švýcaři, později se přidalo několik severoněmeckým měst. Všude losování probíhalo bez problémů, takže pak už to šlo poměrně rychle. První zemí, která po Česku zavedla všeobecné losování místo voleb, bylo progresivní Estonsko.

Ve dvacátých a třicátých letech nahradilo losování volby ve většině demokratického světa. Jistě ne všude hladce, zejména v méně demokratických zemích docházelo k podvodům i následným incidentům. Když v jedné africké zemi vyosoval certifikovaný losovací počítač do tamního parlamentu všechny členy doposud vládnoucího královského rodu, došlo ke krvavé občanské válce.

Obecně však byly výsledky losovací demokracie brány za úžasné. „Bezvýznamná země ve středu Evropy, která do té doby dala světu jen přeceňované pivo a blbého vojáka Švejka, objevila pro svět novou budoucnost,“ napsal v redakčním komentáři deník New York Times.

Udělení Nobelovy ceny svět vnímal jako symbolický akt poděkování Česku. Profesor Vaňous však prestižní ocenění nakonec odmítl. „Proces udělování Nobelových cen považuji za nepřehledný a celkově podezřelý. Navrhuji, aby se od příštího ročníku z publikujících vědců laureáti výhradně losovali,“ napsal ve svém prohlášení, zveřejněném na webu.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít