Psáno z fleku

Chytrost nejsou žádné čáry

Ve tři odpoledne přijel k domku v severočeských Svěděnicích první televizní štáb. Z osobního auta s logem TV Nova vystoupila mladá reportérka a zazvonila na zvonek u vrátek. Ale nikdo ani nevystrčil nos.

„Asi je ještě v práci,“ řekl kameraman, který rovněž vylezl z auta a protáhl si tělo. Přece jen byli skoro dvě hodiny na cestě.

„Co budeme dělat?“, zeptala se. Byla mladá a poměrně nezkušená, tedy teď myslíme žurnalisticky. O jejích zkušenostech osobní povahy se v televizi povídaly romány.

Kameraman byl naproti tomu starý zkušený praktik. Možná až moc zkušený a možná až moc starý. Když s ní před pár měsící začal sem tam jezdit na reportáže, napadlo ho, že by bylo pěkné ji přefiknout. Ale záhy pochopil, že ta holka je jiná liga. Škoda!

Řekl: „Dřív nebo pozdějc sem dojedou další novináři. Pochybuju, že se to ututlá.“

„To je blbý,“ řekla.

„Nic nenaděláme,“ pokrčil rameny. „Navrhuju, že si uděláš stand-up tady u baráku. A pak počkáme, až ten chlápek přijde.“

To se jí zdálo jako dobrý nápad. Takže vytáhl kameru z kufru, ona si v malém zrcátku zkontrolovala make-up, a za patnáct minut už stála před vchodovou brankou.

Kameraman si dal záležet, aby nepříliš udržovaný domek vypadal v záběru o něco hůř, než ve skutečnosti, a reportérka v zapadajícím slunci zase naopak líp. Když byl spokojený, začali natáčet. Jak jsme už řekli, naše reportérka nebyla na televizní práci talent od pánaboha, ale nakonec se to po bezpočtu pokažených záběrů podařilo celkem slušně zplichtit.

Ve finální verzi říkala ve svém vstupu na záznamu toto: „Stojím tu před domkem ve Svěděnicích v severních Čechách, kde bydlí první Čech, který je hloupější než jeho vlastní telefon. Pan Pavel Kubát, který pracuje jako řidič a traktorista místního obecního úřadu, si pořídil telefon iPhone 7 před zhruba týdnem. A dnes ráno jeho telefon zjistil, že je chytřejší. Informace o tom se vzápětí objevila na stránkách firmy Apple.“

Reportérka shlédla na malém monitoru svůj výkon a byla celkem spokojená. „Jen nevím, jestli jsem neměla mít trochu menší výstřih,“ řekla starostlivě, ale kameraman prohlásil: „To neřeš, diváci to maj přesně takhle rádi.

Řekl, že hned po jejím vstupu asi střihnou kus rozhovoru s odborníkem na umělou inteligenci, který natočili dopoledne. Inženýr Karda z katedry řízení FEL ČVUT v něm vysvětluje, proč se inteligence telefonů a jejich majitelů začala porovnávat.

Na záznamu říká: "Existuje obava, že jsme se dostali do momentu, kdy by počítače a další takzvaná chytrá zařízení mohla začít své uživatele ovládat, a nikoliv naopak. Proto výrobci začali povinně budovat do nových modelů aplikaci, která inteligenci uživatelů dotyčných telefonů zjišťuje. A pokud klesne pod inteligenci telefonu, aplikace automaticky upozorní výrobce i majitele mobilu.“

Mohla by to být fakt zajímavá reportáž, napadlo kameramana, zatímco si reportérka upravovala make-up. Podíval se ještě na druhý vstup, který dopoledne natočili.

Známý publicista píšící o nových technologiích v něm říká: „Nikdo netušil, že se z této spíše vědecké záležitosti stane taková mediální senzace. Člověka hloupějšího než jeho telefon už média objevila v USA, Německu, Portugalsku a dalších osmi zemích. Vše nasvědčuje tomu, že jsme díky panu Kubátovi ze Svěděnic dvanáctou zemí na světě, která se někým takovým může pyšnit.“

Publicista zároveň zdůraznil, že to samozřejmě neznamená, že pan Kubát je nejhloupější člověk v Česku. „V podstatě se spojily dva vlivy. Pan Kubát asi opravdu není žádný tryskáč, ale mnohem důležitější je, že si koupil poslední model telefonu iPhone. Když to zkratkovitě zjednoduším, tak dnešní situace je důsledkem toho, že si příliš hloupí lidé začali kupovat příliš chytré telefony.“

Náfuka, pomyslel si kameraman, kterému publicista nebyl moc sympatický. Ale ty jeho úvahy se do reportáže budou hodit, to zase jo. Bohužel mezitím už k domku Pavla Kubáta dorazily auta Primy, České televize a deníku Blesk. Sám obyvatel domu se však neobjevil.

Nedorazil ani do půl šesté, kdy už všichni reportéři byli vzhledem k blížícícm se uzávěrkám jako na trní. Jistý online server později přišel s informací, že Pavel Kubát byl ten večer v kině v okresním městě, kam dostal zadarmo lístek. Skoro to vypadalo, že mu ten lístek koupil někdo schválně, aby se vyhnul reportérům. Někdo chytřejší, než byl on sám.

Kameraman se každopádně telefonicky poradil s vedoucím vydání večerních zpráv a oba se shodli na tom, že bude nejlepší, když se co nejrychleji vrátí do televize, reportáž sestříhají a odvysílají ve zprávách i bez Kubáta.

Řekl to reportérce, která si zrovna kontrolovala v zrcátku make-up. Odpověděla: „Oukej, mně je to fuk.“

Jakmile sedli do auta, uvědomila si, že má od natáčení svého vstupu stále vypnutý telefon. Vlastnila také zánovní iPhone 7, který dostala od jednoho bohatého nápadníka před pár dny. Když ho zapnula, telefon pípal jako zběsilý. Měl snad deset promeškaných hovorů a nepřečtených esemesek.

Většinou byly od kamarádek, s kterými se domlouvala, že večer společně vyrazí do baru Kozička sbalit nějaké hokejisty. Ale jedna esemeska byla také od firmy Apple. Ona si ji však nepřečetla, tyhle reklamní triky ji odjakživa jen rozčilovaly.

No vás snad napadá, co by jí firma Apple mohla chtít?

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít