Psáno z fleku

Hodina dopravní výchovy

Chodil do školy na hodiny dopravní výchovy rád, protože nic moc jiného neměl na práci. Firmu už zrušil a na školení řidičů do podniků ho nezvali, protože kurzy a testy většinou převedli na počítače. A že by tihle zmetci zrovna proškolit v chování na silnicích potřebovali!

Ale penzionovaný učitel autoškoly Kožíšek nebyl zahořklý. Za malý, spíše symbolický honorář obcházel školy a vštěpoval malým špuntům základní vědomosti. A uměl je i rozesmát! Když vyprávěl své historky o kuriózních dopravních nehodách či o tom, jak ženy neumějí parkovat, tak se děti smály, plácaly rukama do školních lavic a nakonec mu vždycky zatleskaly.

Určitě mu zatleskají i dneska, byl si jistý. Třeťáci ze základky na Vozové ulici mu doslova viseli na rtech. A bavila se i jejich paní učitelka, hezká, asi třicetiletá blondýnka. Když dětem povídal, že nejhorší řidiči jsou důchodci v rádiovce a blondýnky s mobilem v ruce, tak na něj laškovně zahrozila. Ale líbilo se jí to taky!

V druhé polovině hodiny dětem líčil různé dopravní situace a ptal se, jak by je řešily. Když vyčerpal takové ty běžné jako odbočování vlevo na křižovatce nebo projíždění kolem čerstvé dopravní nehody, dal jim následující příklad: „Jedete rychle po dálnici v levém pruhu, když vám do něj odbočí náklaďák a začne předjíždět jiný náklaďák. Samozřejmě mu to trvá dlouho. Co uděláte?“

„Prosím, prosím,“ hlásila se Bětka v druhé lavici, a on ji vyvolal. „Prosím, přibrzdím na jeho rychlost a v bezpečné vzdálenosti pojedu za ním, dokud neodbočí zpátky,“ řekla. A tmavovlasá Jůlinka v třetí řadě u okna se taky přihlásila a už bez vyvolání řekla: „Prosím, a hlavně se nebudu rozčilovat, protože mi nic neuteče a za volantem se nemá spěchat.“

Učitel autoškoly Kožíšek spokojeně pokýval hlavou, avšak než se stačil zeptat, jestli má někdo jiný návrh, přihlásil se kluk, kterému se ve vtipech obvykle říká Pepíček, ale tady to byl Karlík. Takový bystrý a všímavý, ale taky neposedný žák.

„Ano, Karlíku?“, vyvolala ho tentokrát paní učitelka.

Postavil se. „Šel bych na to úplně jinak,“ řekl. „Nejdřív bych toho ignoranta za volantem pořádně problikal, protože samozřejmě musel vědět, že to tam pálím pěkně rychle, a že mě tudíž nejen omezí, ale dost možná i ohrozí.“

Kožíšek byl potěšen, že ten hoch zná specializované dopravní termíny, ale samozřejmě se chystal namítnout, že použití světelné houkačky je v tomto případě nevhodné.

Jenže Karlík pokračoval. „Pak bych ho pro jistotu protroubil, protože tihle mongolové se dost často nekoukají do zpětného zrcátka. No a když by konečně uhnul, tak bych ho probrzdil, samozřejmě opatrně, aby to do mě nenapálil a já tam pak nemusel tvrdnout hodinu čekáním na policajty. Ale dal bych mu pořádnou lekci,“ řekl Karlík.

S tím už pochopitelně zkušený učitel autoškoly nemohl souhlasit, a ani se tudíž usmívat. Karlík ještě dodal: „Nejradši bych mu ustřelil palici, jenže tolik času, abych na něj čekal někde u pumpy nebo odpočívadle, samozřejmě nikdy mít nebudu,“ dokončil svůj monolog.

Ale to už jeho hlas zanikl v hlaholu ostatních školáků, kteří jeden přes druhého vykřikovali, že to se přece nesmí a nedělá, a že je Karlík zlobivý, a že skončí ve vězení, ne-li na šibenici.

Pokáral ho pak i Kožíšek, a paní učitelka si cosi poznamenala do učitelského zápisníku, nejspíš že si s Karlíkem bude muset promluvit. A možná i s jeho rodiči.

Ale jinak hodina proběhla bez dalších výstřelků a v pohodě, děti podle očekávání Kožíškovi zatleskaly, a tleskaly dlouho, protože se jim to opravdu líbilo. A on se pak na chodbě ještě rozloučil s paní učitelkou. A když vyšel ven ze školy, skočil si na nákup do blízkého supermarketu.

O čtyřicet minut později zase seděl v autě před školou. Konečně se na chodníku objevil Karlík, otevřel dveře auta a posadil se na zadní sedadlo. „Čau dědo!“, řekl vesele. „Jseš hodnej, že mě hodíš domů. A kdy spolu zase pojedeme po dálnici do Brna?“

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít