Psáno z fleku

Nepřečtená esemeska

Je veřejným tajemstvím, že si piloti dopravních letadel nevypínají během letu mobilní telefony. Zatímco nás pasažéry letušky horem dolem buzerují, abychom na to před startem nezapomněli, chlápci v uniformách za kniplem si je nechávají zapnuté.

Je to jedna z mála posledních frajeřinek, které příslušníkům kdysi tak obdivované profese ještě zůstaly. Dřív piloti v kabině také kouřili a souložili s letuškami, ale to se v poslední době dost kontroluje. A tak aspoň mají ty zapnuté telefony. Ne že by si snad mohli během letu zavolat, v letových hladinách stejně není žádný signál, ale je to takový drobný symbol nadřazenosti nad námi ostatními.

Pochopitelně mají mobily ztlumené, protože kdyby jim při startu nebo přistání náhodou zazvonily, tak by to na ně řídící letového provozu museli prásknout. Takže je mají v kapse a případné občasné zavibrování je jedinou odměnou, kterou jim tenhle zvláštní a pro nezasvěcence i celkem nepochopitelný zvyk může přinést.

Kapitán Velíšek, který ve čtvrtek letěl dvakrát tam a zpátky do Budapešti a byl utahaný jako kůň, si žádného vibrování nevšiml. Kdo by mu taky volal? Žena mu utekla už před lety s taxikářem a protože tenhle měsíc zatím ještě nepřetáhl kontokorent, tak nečekal ani hovor z banky. Tím spíš ho překvapilo, že když si doma konečně sednul do křesla a otevřel si lahvovou desítku, tak zjistil, že má jednu nepřečtenou esemesku.

Ještě divnější byl její text. Nerozuměl ani jednomu slovu a dokonce nepoznával ani některé znaky. To samé platilo i o číslu, z kterého byla textovka poslaná. Mělo divný formát, obsahovalo jiné znaky než číslice a kapitán Velíšek by se vsadil, že nezačínalo předčíslím žádného státu.

Musí jít o nějaký šum, třeba náhodně přijatý radiový signál, přemýšlel kapitán Velíšek a z hlavy lovil pozapomenuté vědomosti o elektromagnetickém vlnění. Ale moc toho nevylovil. A protože – jak už jsme naznačili – neměl moc co na práci, a v televizi beztak nic nedávali, rozhodl se podivnou esemesku blíž prozkoumat.

Poslal si ji z telefonu emailem do notebooku. Udělal pár pokusů, které byly nabíledni, například zadal do Googlu číslo i text. Ovšem bez výsledku. Pátral rovněž po původu některých neznámých znaků. Taky neúspěšně! A pak ho napadlo, že zkusí funkci automatického překladače.

Otevřel Google Translate, vložil do okénka text esemesky a zmáčkl tlačítko „Detect language“. Moc si od toho nesliboval, a o to víc ho překvapilo, když se asi po půl minutě objevil text v češtině. Kapitána nejdřív zajímalo, o jaký jazyk jde, ale ze dvou slov uvedených v rubrice „Language“ nebyl moudrý.

A tak si přečetl text zprávy. Jednou, dvakrát, třikrát, pak i desetkrát. Čeština měla daleko k dokonalosti, ale s tím se dalo počítat. Obsah byl však srozumitelný. Textovka zněla: „Ahoj, pozdravy z Prahy, dát pusu na hlavy děti. Budu zpátky za pět dní. Našel jsem pěkné místo, kde žít po okupaci Země bude krásně.“

„No do prdele!“, řekl kapitán Velíšek. Otevřel by si láhev myslivce, ale letěl ranní spojem do Mnichova a nechtěl to riskovat. A tak se radši odebral do postele. Hlava mu šrotovala, ale podařilo se mu usnout. Ještě ho napadlo, že hned zítra zajde s pár kamarády piloty do hospody a tuhle fakt podezřelou věc tam proberou.

Nemohl vědět, že v dispečinku civilizace z planety 3Xdf15, provizorně umístěného na zemské geostacionární dráze, starší řídící důstojník pěkně sjížděl mladšího důstojníka, že předčasně propojil jejich Internet s tím pozemským, „A to je průser, ty matláku, a jestli ti to ještě jednou uteče, tak ti vykopu mozek z břicha!“, ječel na něj, a on byl celý zkoprnělý, až se mu tykadla chvěla, a sliboval, že už se to nestane a že už to odpojil a že a tak dále.

Ovšem kapitán Velíšek nevěděl ani to, že někdy ve tři ráno, když tvrdě spal, zaparkoval u nich na Žižkově v mezibloku létající talíř. A z něj potichu, jako myšky, vyskočili dva ufouni ze speciální jednotky.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít