Psáno z fleku

Hodina tvůrčího psaní

Učitel tvůrčího psaní řekl studentům, aby do příště napsali povídku pohledem kondomu.

Klára se přihlásila.

Potěšilo ho to. Byla to nejhezčí studentka v jeho třídě a už od počátku semestru se nemohl zbavit dojmu, že s ním flirtuje.

Ale možná to byl pouze takový její styl a z jeho strany zase přání otcem myšlenky. Přece jen byl padesátiletým neúspěšným spisovatelem. Nedával si u svých studentek moc nadějí, a to ani u těch mnohem méně atraktivních, než byla Klára.

„Ano?“, zeptal se.

„Má to být napsané v ich-formě?“, zeptala se.

„Ne nutně,“ odpověděl. „Ale musíte do té povídky dostat ty nejniternější pocity a prožitky… jak bych tak řekl… hlavního hrdiny.“

Klára se roztomile usmála a cosi si poznamenala.

Byl těmito výstředními úlohami pověstný. V minulosti chtěl po studentech mimo jiné napsat jednoaktovku tvořenou dialogem dvou líbajících se jazyků a monolog tyče ve striptýzovém baru.

Názory na něj se lišily. Podle některých studentů byl génius, podle jiných úchyl.

Student Arnošt se zeptal, jestli to má být kondom nový, anebo použitý.

„To záleží na vás,“ řekl učitel.

„Zdá se mi v tom být podstatný rozdíl,“ řekl Arnošt. „Ten první je plný ideálů a nadějí. Ten druhý je plný… chápete, že?“, dodal.

Ostatní studenti se zasmáli. Učitel byl trochu rozmrzelý povrchním přístupem. „Bylo by dobré, kdybyste se těchto laciných vtípků vyvarovali,“ řekl.

Opět se přihlásila Klára. „Myslím, že by hrdina naší povídky měl být kondom, kterého někdo právě nasazuje. To je podle mě ta nejzajímavější chvíle v životě každého kondomu. Jsou v tom Arnoštovy ideály a naděje,“ blýskla očima po spolužákovi, „ale zároveň kontakt s opravdovým životem. Už to není nezkušený chudáček ve fólii někde na pokladně v supermarketu, ale bytost na prahu dospělosti. Jeho první dotek s penisem je úžasný. Je zaskočený jeho živočišným teplem a vlhkostí, kterou nikdy předtím nepoznal,“ řekla Klára.

Učitel si uvědomil, že má erekci. Raději se rychle posadil za katedru, aby to nebylo vidět. Klářin úsměv mu ovšem napověděl, že už asi bylo pozdě.

„Mohla bych pokračovat pocity z jeho setkání s vagínou, které jsou ještě mnohem intenzivnější a hlubší, ale to si nechám do své povídky,“ řekla.

Po hodině ho požádala o konzultaci, s vysvětlením, že v jí zamýšlené povídce jsou momenty, na které si ve svém věku netroufá a v nichž by ocenila jeho zkušenosti. „Samozřejmě literární,“ zdůraznila.

Za týden Klára odevzdala povídku s názvem Zpověď kondomu mého učitele. Nakonec s ní získala dvě literární ceny. No a pak taky sto tisíc korun v rámci mimosoudního vyrovnání ve věci údajného sexuálního obtěžování.

Učitel bral jako ohromné štěstí, že nepřišel o místo. Ale nedal si pokoj, vždyť to byl živel a umělec, byť neúspěšný. V dalším roce zadal studentům kurzu tvůrčího psaní, aby napsali povídku z perspektivy splachovadla na dámských záchodcích ve druhém patře.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít