Psáno z fleku

Lajkuju tě k zbláznění!

„Ty jo, dneska dvaatřicet lajků,“ řekla spokojeně Běta a hodila školní batoh na lavici.

Její spolužačka Sára naštvaně polkla a řekla: „Já dvaadvacet.“ Byly chvíle, kdy Bětu nemohla vystát, a tohle byla jedna z nich.

Absolutně nechápala, proč se vytahuje počtem lajků. Tak za prvé jezdila do gymplu až z Jižního Města, což je o čtvrt hodiny dál než z Vršovic, kde bydlí ona. Za druhé ze sídliště jezdí mnohem nadrženější chlapi než z Vršovic a Vinohrad, kde bydlí samí důchodci. A za třetí, když se holka obleče jako děvka, tak jí lajky skáčou skoro samy, to je jasný. Sára byla přesvědčená, že v takovém případě by se počet lajků měl dělit dvěma nebo i třema.

Jako by to Bětě nebylo málo, tak když dosedla do lavice, vytáhla z batohu zrcátko a pečlivě se v něm prohlédla. Opravila si namalované rty a zkontrolovala zuby, jestli v nich neuvízla slupka od rajčete. Řekla: „Fakt nevím, co ty chlapi na mě vidí.“

„Spíš nevidí,“ řekla Sára, byť se v duchu zařekla, že se k žádnému konfliktu nenechá vyprovokovat.

„Jak to myslíš?“, zeptala se Běta.

„Máš docela krátkou sukni,“ ukázala Sára na džínový proužek látky, který měla Běta kolem pasu.

„Hihi,“ zasmála se Běta. „To je dobrý.“ Nekomentovala, že Sářiny zařízlé kraťasy jsou podobně materiálně úsporné, ale holt obepínají jiný zadek než její sukně.

Otevřela notebook a zapnula ho. Podívala se na displej. „Hele, další dva nový lajky. A to jsem se naposled dívala na mobilu dole v šatně. Musel mi je dát někdo až ve škole.“

„Asi prváci. Ty jsou z každý starší holky úplně vedle.“

Běta se teď už trochu naštvala, protože si myslela, že od Sáry není fér, že všechny její lajky schválně shazuje. Přece nemůže za to, že Sára není tak atraktivní jako ona!

Sára se mezitím podívala do svého mobilu a vítězoslavně řekla: „Mám taky dva nový lajky!“

„Tak vidíš,“ řekla chlácholivě Běta. Sice to spolužačce přála, ale na druhou stranu jí to trochu štvalo. Jak to, že jich dostala stejně jako ona?

Vzdychla. Vlastně si nebyla vůbec jistá, jestli je tohle lajkování lidí pořád tak cool, jak všichni na gymplu tvrdí. Jasně, když Facebook před půl rokem technologii „real life likes“ představil, tak se jí to zdálo jako super nápad. Každá holka chce přece vědět, kolika lidem se na ulici líbí, no ne?

A přitom to funguje jednoduše, ostatně jako všechno, s čím kdy Facebook přišel. Vůbec si nevšimnete, že vás někdo cizí olajkuje. Používají se k tomu nějaký čipy s elektromagnetickým zářením, hele, ona tomu Běta zase tak do detailu nerozumí, tak po ní nechtějte, aby vám to vysvětlovala.

Jen kdyby se z toho nevyvinulo to pitomé soutěžení. Facebook uživatele varoval, aby si tyto lajky nastavili jako neveřejné. Ale všichni věděli, že to říkají jen kvůli médiím. A že se to nebude dodržovat. Znáte holky, jakmile je první lidi olajkovali, tak se z toho pobláznily. Mánie byla na světě. Najednou jen lajky sem a lajky tam. Nikoho nic jiného nezajímalo.

V takové situaci prostě nemůžete lajky tajit, to by všechny ty dyliny začaly tvrdit, že je tajíte proto, že jich máte málo. A Běta jich přitom měla vždycky dost, a jen nechtěla, aby holky jako Sára a ostatní byly kvůli tomu naštvané. Ach jo, vzdychla ještě jednou.

Už se těšila, až bude dospělá a nebude muset tyhle dětské hry hrát. Nesnášela to. I proto se jí líbili starší  muži. Sice s žádným ještě nic neměla, ale bylo jí jasné, že by se spolu bavili o důležitých a zásadních věcech. Její vrstevníci ji unavovali.

Naštěstí už začalo zvonit a za dvě minuty vešel do třídy dějepisář. Jak ve 3. A předem oznámil, dnes psali písemku. A tak napsal na tabuli zadání, přísně se zatvářil, že bude kontrolovat, aby nikdo neopisoval, a když třídou párkrát prošel tam a zpátky, sedl si za katedru.

Vytáhl Světové dějiny v sedmém, upraveném vydání, hromádku papírů a chytrý telefon. Úspěšně vytvořil dojem, že se pustil do jakési odborné práce.

Ve skutečnosti se nemohl dočkat, až si na telefonu pustí Facebook. Byl fakt zvědavý, kolik mu dneska třeťačky daly lajků!

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít