Všechno má svý meze

Všechno má svý meze

Zahlídl jsem ho jen letmo.

Byl to takovej ten typickej slušňák středního věku. Brejličky, ulíznutý vlasy, mírně nakloněnej k volantu, ve spořádaným posezu. Jestli mi teda rozumíte. Prostě žádnej frajírek, kterej má vystrčenej loket z auta, v hubě drží cigáro nebo zuřívě žvejká a vy až do svýho auta slyšíte dunění nějaký směšný hlasitý hudby.

Vyjížděl v tmavým Volkswagenu Passat ze čtvrti novejch domků, který u nás ve vesnici postavili před pár lety, a to potvrdilo mou teorii, že bude nejspíš manažerem nějaký zahraniční firmy. Tipoval bych ho na obchodního nebo finančního ředitele. Plat kolem stovky měsíčně, dost velká hypotéka, manželka v domácnosti. To byl můj odhad a celkem se to potvrdilo, takže za mě oukej. Nechci machrovat, ale já lidem rozumím.

Vidím jim do polívky, jak říkal jeden kámoš, s kterým jsem chodil na základku a on pak vydělal hodně slušný prachy v byznysu. Takže lidem stejně jako já rozuměl.

Jel jsem po hlavní a ten maník v Passatu byl nasunutej čumákem lehce do vozovky. Ale nikam se necpal, takový to „Hele, jsem tady, a budu moc rád, když mě pustíte.“ A to já oceňuju.

Což byl i důvod, proč jsem dupnul na brzdu, bliknul světlama a pustil ho. Pokynul mi rukou, že jako „Díky, chlape, to je fajn gesto!“, a ještě když se zařadil přede mě, mrknul směrovkama. Takže jsem ho i já znova probliknul světlama, že si rozumíme a jsme velký kluci, co si umějí vyhovět.

Miluju tyhle situace, to mi věřte.

Jsem zastánce názoru, že člověk se má chovat slušně. Protože pak má celkem logicky právo očekávat, že se ostatní budou chovat slušně k němu. Jak já na tebe, tak ty na mě, to je dle mýho názoru zákon kulturní a vyspělý společnosti.

Hned jsem se po tý epizodě vzájemnýho porozumění a lidský sounáležitosti cejtil líp. Protože kdyby se tak chovali na světě všichni, tak to vyřeší nejmíň polovinu globálních problémů. Možná víc. A já samozřejmě vím, na co se asi budete chtít zeptat.

Vy se budete chtít zeptat, proč jsem teda po tomhle okamžiku souznění dotyčnýho chlápka předjel, zablokoval mu cestu a rozflákal mu ksicht o volant.

Chápu, že to nedává úplně smysl a nejsem kvůli tomu na sebe pyšnej. Ale na svou obranu musím říct, že jsem nevypěnil hned.

Když dal přednost tomu maníkovi ve starý škodovce, kterej najížděl zleva, řekl jsem si: „Oukej, pokračujeme v tý naší hře na slušňáky,“ ale na druhou stranu mě to už kapánek nadzvedlo. Ono je něco jinýho, když jste slušňákem vy sami, a když si na něj hraje někdo před váma, kdo vás tím pádem zdržuje. Rozumíme si?

Jasně, dokázal jsem se nějak srovnat i s tím, že pustil tu starou bábu na přechodu. Ale prokrista, muselo mu bejt jasný, že se ta vykopávka potáhne přes zebru rychlostí šneka, a že než se přeplazí, bude muset čekat nejen on, ale i my všichni za ním.

Pojďme se teď krátce pobavit o autobusech, který vyjíždějí ze zastávky. Je víc než pochopitelný, že pokud se vám před auťák vyvalí patnáctitunová obluda, tak s respektem přibrzdíte a ušetříte svoje blatníky. Jo a rozumím i tomu, že sem tam nějakej dobrák, kterej nespěchá, pustí autobusáka s puštěným blinkrem. No ty vole, ale čekat na výjezd autobusu, do kterýho ještě ani nenalezli všichni lidi? To už jsem toho mimoně přede mnou musel zlehka protroubit.

Moje trpělivost definitivně přetekla, když před sebe pustil ten vysokozdvižnej vozejk. Tyhle šmejdy na silnici nepatří. A šmejdi, co je pouštěj před sebe, a tím pádem i před všechny ostatní, co jedeme za nima, tak ty taky ne. Tečka. Je v zájmu bezpečnosti celýho silničního provozu, když je na to nějakým jemným způsobem upozorníte.

Vážený pane soudce, milí přísedící, paní státní zástupkyně! Je mi fakt líto, že jsem poškozenýmu zlomil nos, vyrazil pět zubů a způsobil psychickou újmu. Jsem zastánce myšlenky, že se lidi mají chovat slušně. A fandím lidský sounáležitosti a porozumění.

Ale kurva všechno má svý meze, no ne?

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít