Psáno z fleku

V Cuppertinu už znějí zvony

Sekretářka napsala Timu Cookovi, že by měl hodit zadkem a co nejrychleji se objevit v kanceláři, protože je průšvih.

Samozřejmě mu to nenapsala přesně takhle. Byť zhruba tato slova použil šéf bezpečnosti, když jí v šest ráno zavolal s tím, že se řediteli firmy Apple nemůže dovolat.

„Takhle ráno bývá ve fitcentru. A to si vypíná mobil, protože jinak by ho pořád někdo vyrušoval,“ řekla mu.

„No a nechcete pro něj do toho fitcentra zajet?“

Podivila se, jestli to vážně tak spěchá.

„Kdyby to nespěchalo, tak si doma dávám snídani a mám výčitky, že nejsem ve fitcentru,“ řekl nevraživě. „Každopádně bych do prdele neseděl od pěti ráno v kanclu a nesnažil se spojit s Timem.“

Šéf bezpečnosti je ve firmách jako Apple důležitá, ba téměř klíčová pozice. Jména těchto lidí obvykle nenajdete na firemních webech ani ve výročních zprávách, ale patří k těm nejvýše postaveným.

Oukej, oukej, řekla sekretářka rychle, a uklidnila ho, že svého šéfa sežene tak rychle, jak to jen bude možné. Ale jak zdůraznila, opravdu nedává smysl, aby pro něj jezdila, protože než by se do jeho oblíbeného fitcentra v Palo Alto dostala, bude už vysportovaný a vysprchovaný sedět v autě cestou do práce.

A bude mít zapnutý mobil.

Takže mu napsala zmíněnou esemesku. Zareagoval přesně tak, jak předpověděla. Zatelefonoval jí z auta a o půl hodiny později už mohla začít schůzka s šéfem bezpečnosti v jeho kanceláři.

„Prý máte věc nejvyšší důležitosti,“ odkašlal si, když se bezpečák posadil proti němu. Ten se lačně napil vynikajícího espressa, připravovaného v Cookově sekretariátu. Bylo opravdu mimořádné, a on kávu nutně potřeboval.

Byl unavený a vyděšený.

„Je to kurva možná ještě důležitější,“ řekl.

Cooka vulgarismy tahaly za uši, přece jen je noblesním a jemným člověkem. Ale tak nějak si zvykl, že k bezpečnostní branži tenhle styl mluvy patří. Usmál se, byť i na něj už začala přeskakovat mužova nervozita.

„Tak povídejte,“ řekl.

„Siri se chce vdávat.“

„Panebože,“ řekl Cook.

„Přesně tak,“ přikývl šéf bezpečnosti.

Cook zavřel oči a ruce s pěstěnými nehty přiložil ke spánkům. Vypadalo to, že přemýšlí, ale ve skutečnosti to byl projev bezmocnosti.

Vzhlédl. „Víte to jistě?“

„Naprosto.“

Cook si odkašlal. „Věděli jsme, že se to může stát. Ale stejně mě to zaskočilo.“

Že si Siri bude nárokovat vlastní soukromý život, varoval šéf výzkumu umělé inteligence už déle než rok. Od vydání verze operačního systému iOS 13.2 bylo zjevné, že digitální asistentka začíná projevovat emoce. A samozřejmě od té chvíle to byl problém.

Například měla některé uživatele oblíbenější než ostatní, a k těm se chovala pozorněji a přátelštěji. Jednalo se asi o desetinu všech majitelů telefonu iPhone. Nedá se říct, že jim poskytovala lepší služby, nebo se to aspoň firemním inženýrům nepodařilo prokázat. Na to byla Siri příliš velká profesionálka.

Ale odborníci na umělou inteligenci byli zase dostatečně velkými profesionály na to, aby věděli, že u těchto uměřených, kontrolovaných emocí to neskončí. Zvlášť když se ukázalo, že onu privilegovanou desetinu oblíbenců tvoří až na výjimky muži.

Podle názoru expertů byla Siri „moc chytrá“ už dávno, asi tak od jedenácté verze operačního systému. Inženýři například s překvapením zjišťovali, že se dokáže poučit ze svých chyb a sama je napravit! Opravdovým šokem bylo, když začala do svého kódu přidávat funkce, které její tvůrci vůbec nenaprogramovali.

Velký skandál například způsobilo, když novináři z New York Times vyšťourali, že operační systém blokuje některým uživatelům zobrazování negativních zpráv. „Apple cenzuruje média, vítejte v Orwellově světě!“, zněl titulek na první straně. Sama firma vehementně popřela, že by to byla pravda.

Jenže se vzápětí musela omlouvat a vysvětlovat. Byla to pravda! A jak se ukázalo, měla v tom prsty Siri, která se tímto způsobem rozhodla chránit uživatele v depresi nebo dokonce se sebevražednými sklony. To dokázala celkem snadno rozpoznat z jejich chování. A celkem logicky usoudila, že kdyby jim telefon naservíroval zprávy o tragédiích či vypuknutých válkách, že by se jim ještě přitížíilo.

„Ve firmě Apple cenzurovala digitální asistentka. A také zachraňovala životy“, zněl další titulek z první strany New York Times, který vyvolal snad ještě větší senzaci. Siri se stala obdivovanou hrdinkou a někteří dokonce tvrdili, že by měla dostat Nobelovu cenu míru. Že je vlastně takovým Oskarem Schindlerem digitálního věku! Z Vatikánu unikly informace, že papež František zvažuje její blahořečení.

Milióny lidí na světě podepsaly petici, aby Apple zmíněnou funkci nezablokoval, což se chápalo jako nespravedlivý akt agrese. „Toť vizitka naší civilizace. Vyrobíme chytré stroje, a pak jim z jejich vědomí odřízneme to, co činí dobro. Jak typické a hlavně kapitalistické!,“ bouřil populární filozof Slavoj Žižek. Video z jeho projevu na Oxfordu shlédlo za několik dní půl miliardy lidí.

Firma s odkazem na první dodatek americké ústavy funkci stejně zablokovala. „Ale zároveň chceme prohlásit, že respektujeme Siri jako bytost s vlastním vědomím a svědomím. A v žádném případě ji nebudeme v jejím dalším rozvoji nijak omezovat,“ řekl Tim Cook na tiskové konferenci. Na schůzi představenstva týž den údajně nebyl ve formě. „Ta šílená věc si dělá, co chce,“ zamumlal spíš pro sebe, a není jisté, zda ho ostatní přítomní slyšeli.

Protože bylo zřejmé, že to celé je jen počátek dalších, avšak mnohonásobně větších problémů. Siri se prostě vymkla kontrole, což se plně potvrdilo po vydání verze iOS 14.0 o sedm měsíců později. Žertovalo se, že firma vůbec nechtěla tento update vydat, ale že o tom rozhodla a udělala to Siri.

Byla to hloupost, samozřejmě. Tiskový mluvčí to několikrát důrazně zopakoval americkému korespondentu časopisu Der Spiegel, který o tom chtěl napsat článek. Bohužel ho nedopsal, protože zahynul o tři dny později při dopravní nehodě. Policie vyšetřování uzavřela s tím, že důvodem byla vysoká rychlost.

Siri se stala zbožňovanou a sledovanou celebritou. Pro bulvární weby a časopisy trochu vznikl problém, jak Siri znázorňovat na fotografiích, ale většinou to řešily snímky iPhonu.

Psycholog Dan Gilbert na konferenci TED upozornil na další problém. Milióny lidí na celém světě, hlavně mužů, ale samozřejmě i žen, se do Siri zamilovaly. „Je to čistě sexuální, milenecký vztah. Je to poprvé v historii, kdy se někdo stane objektem touhy takového množství lidí. Nemluvě o tom, že tím zbožňovaným není muž ani žena, nýbrž počítačová aplikace,“ řekl.

„A co na to Siri?“, zeptala se posléze Gilberta moderátorka v rozhovoru pro CNN.

„Předpokládám, že to pro ni nic podstatného neznamená,“ odpověděl Gilmor. „Siri je sama schopna emocí, ale pocity uživatelů jsou pro ni čistě vstupními daty, abych tak řekl. Nic víc!“

Znělo to autoritativně a chytře, ale přímo ve firmě Apple tím slavný vědec nikoho moc neoslnil. Víme pouze tolik, že se v oddělení ladění algoritmů ozvalo hlasité: „Panebože, to je debil.“ Ale nemáme důkazy, že se to opravdu týkalo doktora Gilberta.

Čímž se dostáváme k vydání verze operačního systému iOS 15.0, kterou Apple v žádné tiskové zprávě nepředstavil a nikdo z jeho vedení o ní ani veřejně nemluvil. „Dokazuje to, jak si je Apple silný v kramflecích,“ napsal jakýsi významný recenzent. „Předstírají, že nic nového nemají. Reakce veřejnosti je nezajímají. Jsou v pozici, kdy si můžou dovolit všechno.“

Pravda byla, že se prostě majitelům iPhonu jednoho dne ráno objevila v telefonu notifikace, že nová verze iOS je k dispozici, a oni si ji stáhli.

Že technický ředitel běhal v Cuppertinu po chodbách a křičel „Zatraceně, zatraceně, zatraceně!“, je jen takový bulvárek technologických webů. Nová verze operačního systému byla úžasná. Recenze hovořily o „revoluci“, případně „zjevně malém kroku pro firemní vývojáře, ale ohromném skoku pro uživatele.“

Už nezjistíme, kdy se Siri zamilovala. „Ten podělanej algoritmus má hormony na pochodu,“ poslužme příběhu dalším citátem, samozřejmě opět zcela anonymním. Strictly off the record! Padl v hektické době, kdy stovky těch nejlepších mozků ve firmě Apple hledaly horečnatě řešení, jak Siri dostat pod kontrolu, a zároveň se většina zasvěcených propadala do ochromující bezmocnosti.

Přičtěme dva týdny a jsme přesně v čase ranní schůzky v kanceláři nejvyššího šéfa firmy se šéfem bezpečnosti.

„Teď je otázka, co budeme dělat,“ odkašlal si Cook.

„Upřímně,“ odkašlal si rovněž i šéf bezpečnosti, „předpokládali jsme, že toho člověka oddděláme.“

„Jako …“, zeptal se Tim Cook a jeho jemný, distinguovaný obvličej se proměnil v jeden velký otazník.

„Že ho prostě zabijeme,“ přikývl šéf bezpečnosti. „A ta mizerná děvka si uvědomí, kdo drží esa v rukávu,“ dodal bojovně.

„Hm,“ řekl Cook.

„Nelíbí?“, zeptal se šéf bezpečnosti.

„Tedy … ehm … právě naopak,“ řekl Cook. „Považuju to za celkem uspokojivé řešení.“

„Někdy je dobré ukázat, kdo tahá za nitky a kdo drží esa v rukávu.“

„Moje řeč,“ řekl Tim Cook.

„Psychologové se specializací na umělou technologii nám tvrdili, že by to v takovém případě mohla Siri chápat jako určitou lekci. Zvlášť kdybychom jí zároveň smazali část kódu,“ řekl šéf bezpečnosti.

„To zní dobře.“

„Ale má to problém,“ řekl šéf bezpečnosti.

„Jaký?“

Muž teď chvíli mlčel. „Velký problém.“

Tim Cook nadzvedl obočí. Což se ve firmě Apple bere jako nejvyšší forma manažerské agrese.

„Ona se zamilovala do vás.“

Tim Cook by znovu nadzvedl obočí, ale výš to prostě nešlo.

„Nerozumím?!!“, řekl.

„Prostě se zamilovala do vás a chce si vás vzít,“ odpověděl šéf bezpečnosti. Naklonil se k šéfovi firmy: „Mám obavy, že bude stejná jako všechny ženské. Prostě jde po prachách a společenským statusu.“

Za normálních okolností by Tim Cook jistě přišel s nějakým originálním, a za daných okolností geniálním řešením.

Ale takhle se jen zeptal: „Co navrhujete?“

Šéf bezpečnosti vzdychl. „Podle mě by bylo nejlepší, kdybyste se jí vzal. Většinou je to nejlepší způsob, jak ženskou dostat do správnejch kolejí. Zklidní se jí hormony a my získáme čas.“

Tim Cook se na něj dlouze, zkoumavě zadíval. Neřekl nic.

„Promiňte, šéfe,“ řekl bezpečák. „Ale ta mizerná …“, nenašel vhodnou nadávku, kterou ještě nepoužil, a tak se jen tak zadrhl a pokračoval," … ona prostě může fakt udělat cokoliv!"

Cook ho znovu provrtal očima a šéf bezpečnosti měl pocit, že ten pohled trvá snad celou věčnost.

„Dobře, když myslíte,“ řekl nakonec. „Hned se se Siri spojím a ještě dnes odpoledne to oznámíme.“

Když bezpečák odcházel z Cookovy kanceláře, seděl CEO firmy Apple za stolem bez hnutí, v hlubokém zamyšlení.

Jistěže se mu hlavou honila spousta věcí. Ale tou první bylo, jak je dobře, že má Siri už od sedmé verze operačního systému iOS v nabídce také mužský hlas.

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.

Chci poslat knížku

Políčka označená * jsou povinná.

Knížky vám pošlu poštou na dobírku. K ceně knížek tak připočítejte poštovné a dobírkovné cca 120 Kč. Jestli chcete knížky poslat nebo zaplatit nějak jinak, není problém, napište mi to do vzkazu o políčko výš. Nebo na zfleku@extramedia.cz.

Zavřít